Zapraszamy na Koncert oratoryjny: H. Purcell „Hail, Bright Cecilia!”

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert w ramach dwunastej edycji cyklu Muzyka Mistrzów Baroku. Tym razem hołd składamy Patronce Muzyki – św. Cecylii, sztuki, która jak mawiali starożytni… pobudza ducha, porusza uczucia, poskramia i uspokaja gniew, sprawia, że spędza się zacnie czas; ma moc rodzić w nas dyspozycję do dobrych obyczajów…
             A czynić to będziemy za sprawą przepięknej ody autorstwa Henry’ego Purcella. Ten siedemnastowieczny twórca, którego niespotykany wręcz talent zyskał mu miano „brytyjskiego Orfeusza”, z niezwykłym wdziękiem i fantazją ubiera w dźwięki poemat Nicholasa Brady’ego.
Autor wychwala w nim piękno muzyki, jako „Duszy Świata” która „…stroi świat ziemski i niebiańskie sfery” i przemawia do nas „głosem najpiękniejszej Natury, w języku uniwersalnym dla wszystkich istot”.
               Kompozycja Purcella, w której pierwszym wykonaniu (1692) wziął udział sam kompozytor, wykonując solową partię altu, odniosła ogromny sukces, o czym przekonać się możemy zarówno z ówczesnej prasy, jak i ilości powtórnych wykonań w kolejnych latach.
Dzieło Purcella, podobnie jak ponad trzysta lat temu, tak i dzisiaj, nie pozostawia nikogo obojętnym na swą nieprzemijającą urodę – cieszą ucho wspaniałe partie solowe, melodyjne chóry i cudownie wyeksponowane brzmienie poszczególnych instrumentów.
               W niedzielę 21 listopada o godz. 19.00 zabrzmi ono w wykonaniu solistów:
🎵 Marta Wróblewska (sopran),
🎵 Marcin Liweń (alt),
🎵 Sławomir Bronk (alt),
🎵 Bartłomiej Chorąży (tenor),
🎵 Maciej Falkiewicz (bas),
🎵 Przemysław Kummer (bas),
którym towarzyszyć będziemy my – Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz grająca na instrumentach historycznych orkiestra Zespołu Muzyki Dawnej „Diletto”. Całość poprowadzi Dyrygent Anna Moniuszko 🎶
🆓 Na wydarzenie zapraszamy ze wstępem wolnym 🆓
💻 Wydarzenie można obejrzeć także ONLINE 💻:
Patron medialny: Portal Promocji Kultury Proanima.pl